جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  05/01/1396
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
سفارش از آمازون
پیگیری سفارش آمازون

 
مدیریت مقالات > كتابخواني

زنده ماندن عشق به كتاب در عصر الكترونيك
گروه: كتابخواني
نویسنده: كارولي واكر / عضو هيئت تحريريه يو. اِس. اينفو
اطلاعات بیشتر

كتابداران و نويسندگان، مطالعه و گفتگوهاي خانوادگي درباره كتاب را ترويج مي كنند

مطمئناً هيچ گاه روياي نانسي پرل، نويسنده كتاب "شهوت كتاب" اين نبوده است كه به الگويي براي "به سكوت وادار كردن" تبديل شود. اما به هر حال، نانسي كه عينك نيز بر چهره دارد ، ناراضي به نظر نمي رسد.

پرل مي گويد:" كتابداران كساني هستند كه هر روز معجزاتي را در زندگي مردم به وجود مي آورند."


اين كتابدار مشهور از همان سنين كودكي عاشق كتاب خواندن بود زيرا او تقريبا تمام دوران ناخوشايند كودكي و نوجواني خود را در كتابخانه محلي ديترويت مي گذراند. پرل در گفتگوي اينترنتي خود با يو. اِس. اينفو در تاريخ 16 اكتبر در كتابخانه شهر فرانكفورت آلمان گفت:
"من در همان كودكي متوجه شدم كه خانه مكان مناسبي براي ماندن نبود. خانم لانگ و خانم وايت هِد، كتابداران آن زمان مرا با نعمت كتاب و كتابخواني آشنا كردند؛ و به خاطر آنان بود كه من نيز امروز يك كتابدار هستم."

پرل مي گويد همچنان به خواندن براي "گريختن" ادامه مي دهد. چه گريختن به گذشته از طريق خواندن يك رمان تاريخي باشد، چه گريختن به آينده با خواندن كتاب هاي علمي تخيلي؛ در هر دو صورت پرل هر روز وقتي را به كتاب خواني اختصاص مي دهد.

پرل گفت: اين بسياراهميت دارد كه خوانندگان خود و يا توصيفي از وجود خود را در كتاب هاي موجود بر روي قفسه هاي كتابخانه بيابند. "اين روند، روند كندي است، هر بار يك كتاب و يك شخصيت؛ اما ارزش اين كار را دارد." حتي در كشورهايي كه تلاش براي بقا چالشي است كه 99 درصد از انرژي را در روز به خود اختصاص مي دهد، پرل اميدوار است خواندن كتاب به مردم از طريق كمك به گريختن آنها از دنيايي كه در آن زندگي مي كنند لحظات لذت بخشي را نويد دهد."

به دليل دسترسي سريع به اطلاعات و تكنولوژي اطلاعات و افزايش كامپيوتري شدن مطالب خواندني، به گفته پرل، كتابداران نقش بسيار مهمي را با استفاده از كتابخانه به عنوان مكاني براي ترغيب گفتگو در مورد كتاب ها، رخدادهاي روزانه و تاريخي بر عهده دارند. او كتابداران را به انجام فعاليت هاي مشاورتي براي خوانندگان از طريق آغاز گفتگو با مراجعه كنندگان به كتابخانه تشويق مي كند.

پرل مي گويد، دسترسي به اطلاعات از اهميت بسزايي برخوردار است، اما اين تنها بخشي از كارهايي است كه در كتابخانه ارائه مي شود . كتابخانه مكاني است كه مردم به آنجا مي روند تا كتاب مناسبي را براي مطالعه پيدا كنند.
به گفته پرل:" برنامه هاي بيشتر، گفتگو در مورد كتاب ها، شعرخواني، گفت و گوهاي سياسي، همه وهمه مي تواند باعث جذب مردم به كتابخانه ها شود." پرل مي گويد:" كتابداران مي بايست علاقه صادقانه اي به مردم داشته و همواره به موفقيت به عنوان يك هدف عمومي نگاه كنند. به خصوص در مورد نوجوانان ، پرل توصيه مي كند كه كتابداران بايد براي پيدا كردن كتابي كه مورد علاقه آنها باشد مانند كتاب هايي در مورد هيپ هاپ، ورزش ،دايناسورها و بازي هاي كامپيوتري وقت صرف كنند.

او كتابداران كتابخانه هاي دولتي و دانشگاهي را به حمايت از گروه هاي مباحثه در مورد كتاب هاي مختلف در ميان كارمندان و مراجعان تشويق مي كند.
پرل مي گويد:" گروه هايي كه در آنها در مورد كتاب ها بحث و گفتگو مي شود مي توانند براي نوجوانان بسيار مفيد و مفرح باشند."


يك راه براي حل مشكل كمبود زمان مطالعه در خانه به گفته پرل ، تبديل كردن مطالعه به بخشي از فعاليت هاي خانوادگي است.


او توصيه مي كند كه خانواده ها هر روز 30 دقيقه را براي كتابخواني تمامي اعضاي خانواده در كنار يكديگر در نظر بگيرند، چه به صورت انتخاب يك كتاب باشد كه توسط شخصي با صداي بلند براي تمامي اعضاي خانواده خوانده شود و چه به اين صورت كه هر كدام از اعضاي خانواده كتاب متفاوتي را مطالعه كنند و سپس در مورد آن با ديگران صحبت كنند.

كتاب پرل به عنوان " شهوت كتاب، مطالعه توصيه شده براي هر حالت، لحظه و به هر دليلي "(1) درسال 2003 منتشر شد و به دنبال آن در سال 2005 كتاب " شهوت بيشتر براي كتاب خواني، 1000 توصيه جديد براي هر حالت، لحظه و به هر دليلي "(2) نيز چاپ شد. پرل، جوايز مجمع كتاب ملي زنان و گروه انتشارات لوئي شور گرين وود را به دليل برتري در بازبيني كتاب ها و ديگر مطالب براي كتابخانه ها به خود اختصاص داده است. او همچنين نويسنده " علاقه مندي به كتاب براي كودكان و نوجوانان: مطالعه توصيه شده براي هر حالت، لحظه و سليقه "(3) نيز مي باشد.


1. Book Lust, Recommended Reading for Every Mood, Moment and Reason
2. More Book Lust: 1,000 New Reading Recommendations for Every Mood, Moment and Reason
3. Book Crush for Kids and Teens: Recommended Reading for Every Mood, Moment and Interest.

   
راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان

پیگیری و سفارش تلفنی
ساعت ۱۷ - ۹
پنجشنبه ها ۱۳- ۹
۲۲۲۳۸۱۲۳
۲۶۴۵۸۱۵۶
۲۶۴۵۸۳۴۷

پیگیری سفارش آمازون
۲۶۱۲۳۴۵۹