جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  05/01/1396
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
سفارش از آمازون
پیگیری سفارش آمازون

 
مدیریت مقالات > كتابخواني

كتابخانه اسكندريه و گنجايش 8 ميليون جلد كتاب!

گروه: كتابخواني

يكي از شگفتيهاي دنياي قديم، كتابخانه اسكندريه در كشور مصر بود.

اين كتابخانه 228 سال قبل از ميلاد مسيح توسط بطليموس اول در شهر بندري اسكندريه بنا شد و به محلي براي تجمع و تبادل نظر محققين و دانشمندان آن زمان در آمد. اما كتابخانه اسكندريه در گذر زمان نابود شد. نخست« ژوليس سزار» 48 سال قبل از ميلاد مسيح، با به آتش كشيدن اسكندريه خساراتي به اين محل وارد كرد. سپس حملات متعدد روميان در سال 300 ميلادي سبب نابودي تدريجي آن شد. دراين كتابخانه باستاني حدود 700 هزار آثار معتبر آن زمان بر روي پاپيروس نگهداري مي شد و كارمندان اين كتابخانه به طورمرتب اين آثار را براي حفظ كيفيت بازنويسي مي كردند تا اين كه در سده چهارم ميلادي تمام اين آثار در جنگ سوخت و نابود شد.

اما ساخت بناي جديد كتابخانه اسكندريه از 12 سال پيش در مصر آغاز شد. معماري اين بنا شگفت انگيز است و شباهت به يك صفحه شيبدار نقره اي دارد و روي نمايي گرانيت خاكستري حروف الفبا به تمام زبانهاي دنيا كنده كاري شده است. در طول حدود دو سال كه از افتتاح اين بنا مي گذرد يك ميليون نفر از آن بازديد كرده اند و به صورت يكي از جاذبه هاي توريستي مصر در آمده است.
حدودا نيمي از مخارج ساخت اين بناي200 ميليون دلاري از طريق كمكهاي خارجي تامين شده و كتابهاي موجود آن اهدايي هستند . اين كتابخانه گنجايش 8 ميليون جلد كتاب را دارد اما تا به امروز فقط 250 هزار كتاب در اين محل جمع آوري شده و قسمت مجلات آن كاملا خاليست، يكي از دلايل اين است كه اسماعيل سراج الدين مدير كل اين كتابخانه، اولويت را به اطلاعات رايانه اي مي دهد و نه به كتاب و به اين منظور امكان دستيابي به ميليونها كتاب و مجله از طريق كامپيوتر را در اين كتابخانه فراهم آورده است.
كتابخانه اسكندريه با بودجه 29 تا 25 ميليون يورو در سال به زحمت مي تواند موفق باشد. در مقايسه بايد گفت كه كتابخانه اي در واشنگتن از بودجه 435 ميليون دلاري در سال بر خوردار است. به هر حال كتابخانه اسكندريه نمي تواند به آن درخشش باستاني دست يابد. اما شايد بتوان انگيزه اي براي آموزش و علم در جهان به وجود آورد.

   
راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان

پیگیری و سفارش تلفنی
ساعت ۱۷ - ۹
پنجشنبه ها ۱۳- ۹
۲۲۲۳۸۱۲۳
۲۶۴۵۸۱۵۶
۲۶۴۵۸۳۴۷

پیگیری سفارش آمازون
۲۶۱۲۳۴۵۹