جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  03/01/1396
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
سفارش از آمازون
پیگیری سفارش آمازون

 
معرفي كتاب > تاریخ و جغرافیا > ایران

قیمت آی کتاب
290,000 ریال
قیمت کتاب
ریال

خاطرات ممتحن الدوله
نويسنده: حسينقلي خانشقاني
ناشر: فردوسي
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 397
اندازه كتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 2
کد کتاب: 86029

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : در حد نو

امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
میرزا مهدی خان شقاقی ملقب به ممتحن الدوله اولین مهندس معمار (آرشیتکت) ایران است.

وی در سال ۱۲۶۳ ه. ق. (۱۲۲۳ ه. ش/ ۱۸۴۳ م.) در تهران، محله سنگلج که مرکز سلطنت آن زمان تهران بود متولد شد. پس از چند سال تحصیل در مکتب سرخانه و در مدرسه دارالفنون جدیدالتأسیس در سال ۱۲۷۶ ه. ق. (۱۲۳۶ ه. ش/ ۱۸۵۷ م.)

بر اثر یک سلسله اتفاقات خانوادگی به دستور شخص «ناصرالدین شاه» با اولین هیأت محصلین به پاریس اعزام شد و پس از اتمام تحصیلات متوسطه و اخذ گواهینامه مهندسی معماری در مدرسه عالی «اکل نورمال سوپریور دوپاری» و دانشکده معماری (آرشیتکتور) پاریس در سال ۱۲۴۳ ه. ش. (۱۸۶۴ م.) به ایران بازگشت.

از جمله آثار مشهور وی می‌توان به ساختمانهای مسجد سپهسالار (شهید مطهری فعلی)، مجلس شورای ملی، پارک اتابک و قصر فیروزه اشاره کرد که طراحی و نقشه‌کشی آنها را شخصأ انجام داده و در اتمام آنها نظارت نموده‌است.

میرزا مهدی خان شقاقی (ممتحن الدوله) در خاطرات خود در مورد چگونگی نیل به لقب ممتحن الدوله می‌نویسد که به علت ترجمه و تألیف کتاب حقوق بین‌المللی و نیز تشویق وزارت خارجه به افتتاح مدرسه علوم سیاسی و نوشتن پروگرام این مدرسه با همکاری «سعدالدوله» به لقب ممتحن الدوله و عنوان جنابی مفتخر و به دریافت مبلغ هشتصد تومان اضافه مواجب و رتبه امیر تومانی نایل شد و بعدأ دارای نشان و تمثال ناصرالدین شاهی گردید.

وی در تمام مدت وزارت امور خارجه «قوام‌الدوله» مقام مستشاری داشت و در سفر ناصرالدین شاه به اروپا ملتزم رکاب بود. در سفر اول «مظفرالدین شاه» به اروپا نیز در رکاب بود ولی از پترزبورگ مأمور کمیساریای راه انزلی به تهران شد. وی تا مدتها بعد مقام مستشاری وزارت خارجه را حفظ کرد.

میرزا مهدی‌خان شقاقی،ملقب به ممتحن الدوله،نخستین معمار ایرانی‌ درس خوانده در فرنگ است.پس از بازگشت به ایران،او را به منصب‌ «مهندس باغات و عمارات سلطنتی»گماشتند و در آن منصب بناهایی‌ در تهران ساخت.

در روزگار پیری زندگی‌نامهء خود را نوشت:خاطرات‌ ممتحن الدوله.مضامین معماری این کتاب از شیوهء طراحی و ساخت بنا و اصطلاحات و ویژگی‌های کالبدی معماری و اثث تا اوضاع و احوال‌ عمومی معماری و زندگی در اواخر دوران قاجاریان را شامل می‌شود. نکتهء قابل توجه در این کتاب شواهد برخورد عالم سنتی و مدرن در اندیشه و ذوق معماری ایرانی است که هم خود،به علل گوناگون،در برزخ این دو عالم به سر می‌برده است و هم جامعهء او.این برخوردها در زندگی روزانه و کار حرفه‌ای معماری او نمود یافته است.

هرچه در اطراف او روی می‌دهد،مانند ارتباط او با کارفرمایان و معماران سنتی، گزارشی از جامعه‌ای در شرف تغییر است.این معمار از فرنگ برگشته در میان آنچه آموخته و مطلوب زمان است و آنچه از فرهنگ و معماری‌ ایران می‌شناسد سرگشته است...


كتاب هايي در اين زمينه

زندگي بايد كرد
   

مديريت شهري نوين در ايران
   

تجارت غیر قانونی
   

زندگي بايد كرد
   

اینجا طهران است ؛ مجموعه مقالاتی درباره طهران ۱۳۴۴ - ۱۲۶۹ هجری قمری
   

نفت چیا سرخ کرمانشاه ؛ منتخبی از اسناد حکومتی عبدالحسین میرزا فرمانفرما 32 - 1319 ق
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان

پیگیری و سفارش تلفنی
ساعت ۱۷ - ۹
پنجشنبه ها ۱۳- ۹
۲۲۲۳۸۱۲۳
۲۶۴۵۸۱۵۶
۲۶۴۵۸۳۴۷

پیگیری سفارش آمازون
۲۶۱۲۳۴۵۹