جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  04/01/1396
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
سفارش از آمازون
پیگیری سفارش آمازون

 
معرفي كتاب > ادبيات > زبان و تاريخ ادبيات فارسي

قیمت آی کتاب
495,000 ریال
قیمت کتاب
550,000 ریال (10% تخفیف)

فرهنگ ادبیات فارسی
نويسنده: محمد شريفي
ناشر: فرهنگ نشر نو
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 1657
اندازه كتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 114630


امتیاز آی کتاب به این کتاب:

امتیاز دهی به این کتاب:

مروري بر كتاب
مهم‌ترين ويژگي «فرهنگ ادبيات فارسي» گردآمدن اطلاعات گوناگون ادبي از شرح احوال شاعران و نويسندگان ديروز و امروز تا معرفي آثار، اصطلاحات ادبي، قصه‌ها و داستان‌ها و تلميحات، اشارات ادبي، فولكلور، شخصيت‌ها و داستان‌هاي شاهنامه، اساطير ايران، شرح حال عرفا و بزرگان صوفيه، مفاهيم ادبي و عرفاني، اصطلاحات تصوف و افسانه‌هاي عاميانه در يک کتاب است.

همچنین در این فرهنگ مدخل‌هایی كوتاه و فشرده درباره تلمیحات و اشارات ادبی، اصطلاحات و صناعات ادبی، اساطیر ایران و قصص اسلامی و توضیح درباره آنها آمده است.
توضیح درباره شخصیت‌ها و داستان‌های شاهنامه فردوسی، خلاصه داستان‌ها و نمایشنامه‌های عامیانه و تلخیص شده زندگی عرفا و بزرگان صوفیه و توضیح درباره مهمترین آثار آنها از دیگر مدخل‌های این فرهنگ به شمار می‌رود

...کار نگارش اين فرهنگ به مدت 15 سال به صورت پاره وقت اما پيوسته ادامه داشت و سرتاسر اين كار را صرف نظر از کمک‌های بی‌دريغ ويراستار کاردان کتاب که در بسياری موارد راهنمايم بود به تنهايي انجام دادم. بعد از اتمام مرحله نخست گردآوري مطالب، اين کتاب بارها و بارها خوانده شد و ويرايش و انجام اصلاحات تکميلی نيز سه سال به درازا کشيد. طی اين مدت كوشش ما بر اين بود كه كتاب چند جلدي نشود و در اين راه از انواع روش‌ها از نوع قلم و صفحه‌بندی كتاب گرفته تا فشردگي مقالات و حتی عبارات بهره گرفتيم.

در اين فرهنگ‌نامه مدخل‌هاي اساطيري ايران نيز گردآمده است، تصور مي‌کنم بيش از 200 مدخل اساطيري در اين فرهنگنامه داريم، مدخل‌هايي نيز وجود دارند كه اگرچه مستقيماً اساطيري نيستند ولي با اسطوره‌ها ارتباط پيدا مي‌کنند و ريشه در اساطير دارند

به عنوان نمونه در اين كتاب حدود يك ستون از «بايزيد بسطامي» سخن گفته شده و يا يك و نيم صفحه به رمان «بوف كور» اختصاص يافته است؛ در حالی که مي‌دانيم كه در هر دو مورد مقالات فراوان و حتي كتاب‌هايي به رشته تحرير درآمده كه به كار اهل تحقيق مي‌آيد. اما به نظر من در هر دو مورد آنچه دانستن آن بسيار لازم و ضروری بوده در اين مقالات آمده است. بنابراين حجم مقالات بر اساس ارايه ضروري‌ترين اطلاعات براي مخاطب عام تعيين شده است و البته حجم مقالات به هيچ وجه نشان دهنده اهميت موضوع مقاله و جايگاه آن در ادبيات فارسي نيست.


كتاب هايي در اين زمينه

زبانهای ایرانی
   

فرهنگ واژگان و اصطلاحات طنز
   

اقلیم سخن
   

مباني زبان شناسي و كاربرد آن در زبان فارسي
   

فرهنگ دانش آموز سخن
   

فرهنگ کوچک پارسی - بلوچی، بلوچی - پارسی
   

كتاب هايي در اين زمينه       فهرست کتاب های این گروه


راهنماي سايت
كتاب
سفارش كتاب بدون عضويت
پيگيري كتاب بدون عضويت
پيش از مرگ بايد خواند
مقالات
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان

پیگیری و سفارش تلفنی
ساعت ۱۷ - ۹
پنجشنبه ها ۱۳- ۹
۲۲۲۳۸۱۲۳
۲۶۴۵۸۱۵۶
۲۶۴۵۸۳۴۷

پیگیری سفارش آمازون
۲۶۱۲۳۴۵۹